Pracapsychologa dziecięcego polega na diagnozowaniu zaburzeń oraz trudności występujących u dzieci w różnych sytuacjach życiowych, prowadzeniu terapii, która usunie w całości lub złagodzi objawy zaburzeń. Kompetencje psychologa dziecięcego obejmują współpracę z dziećmi i rodzicami. W stosunku do dziecka podejmowane mogą być oddziaływania edukacyjne lub terapeutyczne, natomiast względem rodziców jest to edukacja oraz wspieranie rodziców w procesie wychowawczym.
Dla kogo
Dla osób, które napotkały trudności wychowawcze u dzieci i nastolatków, konflikt międzypokoleniowy, zanik więzi rodzinnej.
Co daje
Rozpoznanie i zrozumienie przyczyn problemu, wiedzę na temat właściwego postępowania, nadzór i pomoc przy wdrażaniu zmian prowadzących do zacieśnienia relacji w rodzinie i rozwiązania konfliktów.
Jak działa
Wiele trudności w rodzinie, szczególnie wychowawczych, wynika z niewłaściwej komunikacji i nieskutecznych standardów postępowania przyswojonych przez rodziców w dzieciństwie. Zadaniem psychologów jest rozpoznać niepoprawne schematy, przekazać wiedzę o prawidłowym postępowaniu w danej sytuacji oraz udzielać wskazówek i porad podczas pierwszych tygodni zmian.
Czas trwania
Kilka spotkań, zależnie od sytuacji i potrzeb.